تغذیه سالم یکی از عوامل مهم در حفظ سلامتی محسوب می شود.سال کنکور یکی از سال های حیاتی و مهم در زندگی هر فردی است.با توجه به این که روند طبیعی زندگی شما در این سال به شدت تغییر می کند و ممکن است باعث شود عادات و سبک زندگی نامناسبی را پیش بگیرید،لازم است بیشتر به نکاتی که سلامتی شما را حفظ می کند، توجه کنید.البته فراموش نکنید که تغذیه سالم از مواردی است که نه تنها در سال کنکور، بلکه در تمام زندگیتان عاملی اساسی برای حفظ سلامتی و بهبود زندگیتان به شمار می آید.


نیاز انسان به غذا یکی از احتیاجات ذاتی یا فیزیولوژیک است که مهمترین عامل بقای زندگی و طول عمر محسوب می شود.
احتیاج به غذا دائمی است و ارگانیسم را مجبور می کند برای به دست آوردن غذا و رفع گرسنگی کوشش کند.
تغذیه صحیح و متعادل نه تنها پدیده رشد را میسر می کند و به تندرستی و طول عمر می انجامد، بلکه با تاثیر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری و نمو نیروهای روانی می گردد.
ترکیب شیمیایی غذای انسان باید شامل پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، مواد معدنی، ویتامین و آب باشد تا رشد و سلامت یاخته های بدن تامین شود.

پیروی از یک الگوی صحیح غذایی بر بهبود عملکرد تمام ارگان های بدن تاثیر به سزایی دارد.
در سال کنکور عملکرد سیستم مغزی و تقویت حافظه از یک سو و کاهش اضطراب از سوی دیگر، اهمیت مضاعفی پیدا می کند.
مانند تمام روزهای سال، خوردن صبحانه اثر ویژه ای روی حافظه و فراگیری دروس دارد.
گنجاندن کربوهیدرات های پیچیده مانند نان و غلات به خصوص انواع سبوس دار آن ها در صبحانه، موجب آزادسازی تدریجی قند خون و ثبات نسبی آن در طول روز می شود و کارایی سامانه حافظه ای را ارتقا می دهد.
همچنین وجود پروتئین در این وعده مانند شیر و پنیر می تواند فراگیری فرد را افزایش دهد.
مصرف مغزها(مانند مغز گردو) و آب میوه نیز در صبحانه می تواند در این امر موثر باشد.
به طور کلی فرد باید در همه حال تغذیه مناسب داشته باشد تا در زمان های خاص به تغییر عادات غذایی خود نیاز پیدا نکند.
رعایت هرم غذایی استاندارد و استفاده از همه گروه های غذایی متنوع و متناسب به شکل متعادل، می تواند تمام نیازهای بدن را تامین کند.
یعنی با استفاده از گروه نان، غلات، گوشت و جانشین های آن، لبنیات، میوه ها و سبزیجات به میزان کافی، تمام نیازهای فیزیولوژیک افراد تامین می شود.
اما یک روش بسیار رایج و در عین حال اشتباهی که بین افراد وجود دارد، استفاده از مکمل هاست.
بیشتر این مکمل ها نه تنها سودی برای افراد ندارند؛ بلکه در برخی موارد، مواد نگهدارنده ی به کار رفته در این مواد می تواند اثرات غیرمستقیم در فرایند یادگیری و تمرکز افراد داشته باشد.

در زیر به چند نکته مهم تغذیه در سال کنکور می پردازیم.

نکات تغذیه در سال کنکور

  • بهتر است تغذیه روزانه به جای سه وعده در روز به پنج وعده افزایش یابد. افزایش وعده های غذایی سبب کاهش کلسترول خون می شود و قند خون را در سطح مناسبی قرار می دهد.
  • آب زیاد بنوشید؛ زیرا مصرف آب سبب کاهش افسردگی و خستگی شما می شود.
  • مصرف مواد حاوی ویتامین E نظیر جوانه گندم، محصولات تهیه شده از غلات کامل به ویژه نان های تهیه شده از گندم و جو و حبوبات نظیر لوبیا، نخود، عدس، ماش و منابع حیوانی نظیر ماهی تن، زرده تخم مرغ ، جگر، سبزیجات دارای برگ سبز تیره و گوجه فرنگی منجر به اکسیژن رسانی به مغز می شود.
  • مصرف خوراکی های سرشار از مواد معدنی همچون کلسیم، منیزیم، آهن، روی و سلنیوم نقش کلیدی در افزایش توان یادگیری و تقویت نیروی دفاعی و سرعت بخشیدن به روند رشد دارند و عبارتند از : گردو، ماهی، مرغ، جگر، گوشت، گندم جوانه زده و محصولات تهیه شده از آردهای سبوس دار.
  • زنجبیل و نعنا با افزایش خون رسانی مغز، سبب تقویت یادگیری می شود.
  • مصرف عسل و خرما همراه با شیر علاوع بر رساندن انرژی به شما کنکوری ها به کاهش اضطراب و استرستان نیز کمک می کند. خرما دارای فسفر و کلسیم فراوان است و مصرف آن موجب سرزندگی یاخته های عصبی و تقویت مغز می شود.
  • بهترین میان وعده آب هویج است که موجب افزایش تمرکز می شود.
  • مصرف انواع مرکبات و میوه هایی مانند موز که سرشار از سروتونین است موجب آرامش شما می شود.
  • مصرف سبزیجات تازه باعث می شود که شما کمتر دچار فراموشی و تضعیف حافظه شوید.
امیدوارم با توجه به نکات ذکر شده تغذیه در سال کنکور ، بهره وری بالاتری داشته باشید.