همون طور که میدونید از کنکور ۹۶ سهمیه ای به نام سهمیه ۵ درصدی ایثارگران اضافه شد به سهمیه ها که به خودی خود سوالات زیادی رو برای بچه هایی که میتونستند از این سهمیه استفاده کنند ایجاد کرد. در این مطلب سعی می کنیم به پاره ای از این سوالات پاسخ بدهیم.

سهمیه ۵ درصدی ایثارگران شامل چه کسانی می شود؟

این سهمیه مخصوص همسران و فرزندان جانبازان معزز با درجه ی جانبازی کمتر از ۲۵ درصد و فرزندان و همسران رزمندگانی که حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند هستش.
نحوه تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در کنکور به چه شکلی است؟

این سهمیه دقیقا مثل سهمیه ۲۵ درصدی هستش با این تفاوت که ظرفیتش یک پنجم ظرفیت سهمیه ۲۵ درصدی هست. نحوه تاثیرش توی کنکور هم به این شکله که اگر داوطلبی که این سهمیه رو داره بتونه هفتاد درصد نمره ی قبولی آخرین فردی که در اون رشته محل قبول شده رو کسب کنه درصورتی که ظرفیت باشه میتونه اون رشته رو قبول بشه. در ضمن ظرفیت مازاد سهمیه ۲۵ درصدی هم به سهمیه ۵ درصدی تعلق میگیره به این معنی که اگر ظرفیت یک رشته محل از کسایی که سهمیه ۲۵ درصدی داشتند پر نشد اون ظرفیت به دارندگان سهمیه ۵ درصدی تعلق میگیره.
از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران یا سهمیه مناطق استفاده کنم؟

بنابه کارنامه های اولیه و نهایی کنکور سراسری و مقایسه ی اون ها با کارنامه ی کسانی که سهمیه ۵ درصدی نداشتند میشد به این نتیجه رسید که سهمیه ۵ درصدی ایثارگران حتی از سهمیه منطقه ۳ هم تاثیرش در کنکور بیشتر هست پس به کسایی که میتونن از این سهمیه استفاده کنند پیشنهاد می کنیم که این کار رو بکنن و از سهمیه مناطق استفاده نکنند.